شما اینجا هستید

تب‌های اولیه

Block title
Block content

داريوش طهماسبی وانانی

زنده یاد داریوش طهماسبی وانانی در 29 فروردین ماه سال 1332 در شهركرد در استان چهارمحال و بختیاری چشم به جهان گشود از خانواده نجبا و پدرشان از نیكوكاران و خیران معروف منطقه بود.
مرحوم مهندس طهماسبی در نوجوانی پدر خود را از دست داد و با این وجود روحیه خود را از دست نداده و تحصیلات خود را ادامه داد تا اینكه مهندسی خود را در رشته راه و ساختمان از دانشكده فنی دانشگاه تهران اخذ كرد.
شادروان مهندس طهماسبی بلافاصله پس از خاتمه تحصیلات دانشگاهی خود، وارد خدمات مهندسی و ساختمانی شد و ابتدا به عنوان ریاست كارگاه و سپس در مقام مدیریت پروژه ساخت بنای آسایشگاه دانشگاه شیراز واقع در بالای تپه ابوالوردی شیراز شروع بكار نموده و آن پروژه را با موفقیت به پایان رسانید.
سپس، شادروان مهندس طهماسبی شركت خانه سازی فارس را تشكیل داده و از طریق آن شركت، ایشان از اولین كسانی بودند كه طرز تهیه و استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی را در ایران معرفی كردند. در زمان جنگ تحمیلی عراق، ایشان با استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی مبادرت به تولید سنگر و پل های متحرك برای استفاده رزمندگان اسلام نمودند كه از این راه توانستند كمك شایانی را تقدیم دارند كه مورد تقدیر و تشكر واقع گردید.
مرحوم مهندس طهماسبی در مرحله بعد شركت جدیدی به نام شركت خانه سازی شهركرد را به ثبت رسانید كه در آن شركت نیز تكنولوژی قطعات پیش ساخته بتنی را رواج دادند و در آن زمان پروژه های ساختمانی فراوانی از جمله پروژه حجاب شهركرد مربوط به بنیاد مستضعفان، ساختمان فرش ماشینی چهارفصل، ساختمان بیمارستان 100 تختخوابی گهرو، ساختمان شركت ریسندگی و بافندگی درریس و ساختمان كارخانه ماكارونی شهركرد و نیز ساختمانهای كارخانه سیمان شهركرد را به اتمام رسانید.
در سال 1371 برای عینیت بخشیدن به ایده‌ها و آرمان والای خود در قالب خدمت به مردم از طریق ارائه سرویس و خدمات فنی مهندسی در مسیر سازندگی كشور، شركت صنایع بتن شهركرد را تاسیس كرده و خدمات متعدد و شایانی در زمینه ساخت صنعت سیمان ارائه نمود.
ایجاد كارخانه سیمان هگمتان در رزن همدان و همزمان تاسیس كارخانه سیمان خوزستان واقع در رامهرمز از جمله این اقدامات بود. در سال 1375 نیز پروژه ایجاد كارخانه سیمان داراب را آغاز نمود كه در تمام این مراحل از جهت حسن انجام كار و تكنولوژی بكار گرفته شده مورد تقدیر و تشكر مقامات قرار گرفت.
بر اساس خدمات ارزنده آن شادروان و اعتماد ایجاد شده در وزارت صنایع و معادن نسبت به عملكرد و مدیریت آن مرحوم، در سال 1376 از ایشان به جهت مدیریت، طرح و اجرای پروژه های عظیم ملی ذوب خاتون آباد و نیز پروژه توسعه تغلیظ مس سرچشمه دعوت به عمل آمد و از این تاریخ استان كرمان مهماندار یكی از لایق ترین مدیران صنعتی و صمیمی ترین خدمتگزاران مردم خود بوده است.
آن مرحوم كلیه توان، وقت، انرژی و امكانات خود را با خلوص نیت به كار گرفت و پروژه های ذوب مس خاتون آباد و طرح توسعه تغلیظ مس سرچشمه را با موفقیت و در مدت زمان معین به بهره برداری رسانید.
از خدمات قابل ذكر آن مرحوم می‌توان به ساخت بیمارستان توان یابان ذهنی در شهر كرمان با هزینه خود اشاره نمود كه این بیمارستان به مردم كرمان اهدا گردید و اكنون این بیمارستان تحت نظارت استانداری كرمان مشغول خدمت به مردم می‌باشد.
جهت بالا بردن ظرفیت صنعتی استان كرمان و همچنین با هدف خدمت به صنعت ساختمان سازی كشور، زنده یاد مهندس داریوش طهماسبی اقدام به ایجاد كارخانه ساخت پروفیل، درب و پنجره با شیشه های عایق دو جدارهUPVC در شهرك صنعتی خضرای كرمان نمود كه این كارخانه در حال حاضر در راستای بهینه سازی مصرف انرژی و بهبود صنعت ساختمان مورد بهره برداری قرار گرفته و محصولات خود را به سر تا سر نقاط ایران و نیز به مناطق مختلف خارج از كشور ارسال می‌دارد.
حقیقتاً استان كرمان و مردمانش یاد و خاطره مرحوم طهماسبی را از خاطر نخواهند برد. او كه ذره ذره وجودش را برای تعالی و پیشرفت استان خرج كرد و چیزی كم نگذاشت. آن زنده یاد ماموریتش را به احسن وجه در كرمان انجام داد. توان خود را صرف ایجاد و تاسیس صنایع مختلف كرد و نقش به سزایی در تجهیز و آوردن صنایع جدید به منطقه ایفا كرد.
به راستی برای او زندگی دنیوی ارزشی نداشت و می‌خواست از این دنیا نام نیكو از او باقی بماند و همین هم شد بیست و هفتم تیرماه 1384 صنعت استان مردی را از دست داد كه شاید نمونه‌اش را به ندرت به خود ببیند، هر چند كه آرامگاهش در بهشت دو معصوم شهركرد است.
اكنون بازماندگان آن شادروان در تلاش هستند تا راهرو و پیگیر اهداف والای آن مرحوم باشند و با این نیت و علیرغم گرانی و سنگینی بار مصیبت وارده در یك سال و نیم پیش، با اجرای دو پروژه عظیم ملی یعنی ایجاد كارخانه گندله سازی در منطقه معادن گل گهر كرمان و نیز عملیات باطله برداری از معدن شماره 3 آن منطقه، ادامه دهنده راه آن مرحوم باشند و از این راه بتوانند با ایجاد اشتغال برای جوانان آن مرز و بوم، به مردم استان كرمان خدمت نمایند. روانش شاد و یادش گرامی باد.

داريوش طهماسبی وانانی
داريوش طهماسبی وانانی

دیدگاه‌ها

بهنام جمالی
بعد از گذشت چندسال از عروج آن
بعد از گذشت چندسال از عروج آن بزرگ مرد کمتر روزی است که به یاد ایشان نباشم. به راستی که یاد و خاطر بزرگان همیشگی و جاوید است.