شما اینجا هستید

تب‌های اولیه

Block title
Block content

محمد اميني

شهر سیرجان همواره افرادی صنعتگر را پرورش داده است. یكی از این افراد، محمد امینی است كه در سال 1327 در شهر سیرجان به دنیا آمد. بیشتر اوقات، افراد موفق در ورزش نیز دستی از دور بر آتش دارند. به قول معروف كه:" عقل سالم در بدن سالم است." چه خوب كه ورزش را در كنار كار صنعتی انجام بدهی و در این كار نیز تا حد قهرمانی پیش بروی.
امینی همزمان با كار و تلاش به امر ورزش نیز اهمیت می‌داد. نتیجه این كار جز قهرمانی او در رشته كشتی در استان كرمان و در كشور نبود. او قهرمان كشتی كشور شد و مدال قهرمانی را به گردن آویخت و افتخاری را به نام خود و شهر سیرجان و استان كرمان ثبت كرد.
امینی افتخارات خود را این بار در بخشی دیگر به ثبت رساند. كسی در مخیله اش نمی‌گنجد كه قهرمان كشتی كشور روزی یك صنعتگر موفق و نام آور شود او پس از آنكه فوق دیپلم گیاه پزشكی خود را در مازندران كسب كرد جذب سیلوی همدان شد و به مدت 5 سال به عنوان تكنسین در آنجا مشغول بود، اما امینی علاقه‌ای به كار كارمندی نداشت و آنجا را رها كرد. سی سالگی برای محمد امینی تازه آغاز راه بود. راهی كه او با راه اندازی و تاسیس كارخانه سنگ الوند آغاز كرد و اكنون نیز ادامه دارد:" از سن 30 سالگی با كار در معدن كارم را در صنعت آغاز كردم. این كاری سخت و طاقت فرسا بود، شرایط دست به دست هم داد تا یك كارخانه سنگبری تاسیس كنم. این كارخانه با كلیه تجهیزات اضافی یكی از مدرن ترین كارخانه های نوع خود به شمار می‌رود."
همیشه كسانی كه در كاری موفق شده اند یا سرمایه ای در ابتدا نداشته اند یا اینكه در بدترین شرایط ممكن تحصیل كرده و حالا با مدیریت خود نام خود را جاودان كرده اند. امینی از این دسته است:" به عقیده من كسانی كه می‌خواهند به حرفه صنعت روی بیاورند باید جرات و جسارت زیادی داشته باشند نكته دوم اینكه فعالیت و پشتكار زیادی داشته باشند و با اولین شكست از میدان خارج نشوند. شكست مقدمه پیروزی و موفقیت است، نكته آخری كه باید بگویم این است كه خودم علاوه بر اینكه پشتكار و جسارت زیادی داشتم، كارم را با سرمایه خیلی اندك آغاز كردم. مهم نیست كه در اول كار آن هم یك كار صنعتی، سرمایه میلیاردی داشت. اگر تفكر و مدیریت داشته باشید سرمایه را جذب می‌كنید."
او در پاسخ به مشكلات و موانع پیش آمده در مقابلش می‌گوید "این كار در این مقوله نمی‌گنجد." امینی با فكر خودش به این صنعت روی آورده است:" در اینكه چگونه تشویق شدم كه به این صنعت روی بیاورم، باید بگویم فكر و تشخیص خودم در ابتدا مایه اصلی بود و بعد تشویق های خانواده ام كه خیلی به من روحیه داد."
یك صنعتگر باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟ شاید شما در پی پاسخ به این پرسش باشید تا بتوانید خودتان را با این شرایط مقایسه كنید. به هرحال كسانی موفق شده اند كه توانسته اند از تجربیات دیگران نهایت استفاده را برده باشند. امینی دیدگاه خودش را بیان می‌كند: "یك صنعتگر در وهله اول باید از شكست، نترسد و آنرا مقدمه ای برای پیروزی خود بداند، در مرحله بعد آمادگی گرانی كالا یا خدمات را در حوزه خود داشته باشد، به نظر من خصوصیت دیگر یك صنعتگر نیز باید این باشد كه اگر از اطرافیان خودش، كسی در حق او بدی كرد آمادگی و انتظارش را داشته و از قبل آن را حدس بزند."
به عقیده مدیر كارخانه سنگ الوند، دولت نیز باید از صنعتگران حمایت كند تا آنها خود را در زیر چتر حمایت دولت احساس كنند، اما این حمایت چگونه باشد؟ "من به عنوان یك صنعتگر از دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار كمك دارم. دولت می‌تواند با از بین بردن نرخ های زیاد برق، مالیات و بیمه به صنعت كمك كند. ما اگر می‌خواهیم صنعت كشور را شكوفا كنیم باید از صنعتگران حمایت كنیم."

محمد اميني

دیدگاه‌ها